• +90 422 324 7788
  • malatya@mo.org.tr
YEREL MİMARLARIMIZIN TERCİH EDİLMEMESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

YEREL MİMARLARIMIZIN TERCİH EDİLMEMESİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

HABER TARİHİ: 2020-12-23

                                                                                       BASIN AÇIKLAMASI

Üzülerek söylemeliyimki Malatyamızın en büyük problemi “ben yaptım, oldu.” anlayışıdır. Bir çok belediyemizin projelerinde, alanında uzman teknik insanların fikri alınmadan, tecrübe paylaşımı yapılmadan şehrin kaderini değiştirecek kararların birkaç kişinin insiyatifiyle verilmesi ve hayata geçirilmesi çok üzücüdür. Kernek mahallemizde yapılmış olan TOKİ binalarının yer tahsisi kararını verenler bugünde Orduzu mahallesi Gelincik Tepesinde aynı hatalara sebep oldu. Bu alanların uygun olup olmadığı konusunda uzman yetkililere veya mercilere gerçekten soruldu mu? Bu soruyu bir çok mecliste sormamıza rağmen cevap alamadık. Biz Mimarlar Odası olarak Gelincik Tepesindeki henüz başlanmamış etaplarının durdurulması ve çevresinin imara açılarak tarım alanlarının yok edilmesini engellemek adına bir çalışma yaptık. Yaklaşık 1500 dönümlük MARGAP mevkiinde hayvanat bahçeleri, koşu parkurları, dağ bisikleti parkurları, dağ kızağı alanları ve mesire alanlarının içinde bulunduğu TEMALI PARK proje alanı olarak düzenlenmesi ve vatandaşlarımızın kullanımına açılması önerisinde bulunduk.  Malatya Kent Konseyi ile birlikte bu çalışmayı tamamladık ve sunum gerçekleştirildi. Bu çalışmanın Büyükşehir Belediyesi tarafından nasıl sonuçlandırılacağını yakinen takip ediyoruz.  

     Bizler Mimarlar Odası olarak Malatyamıza hizmet etmeye tüm gayretimizle devam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesinin Vizyoner Projeler adı altında yapacağı Yeni Şire Pazarı Projesi için yapılacak toplantıya davet edildik. Bu proje için sadece Malatyamızda bulunan Mimarların katılabileceği YARIŞMA PROJESİ düzenlenmesi teklifinde bulunduk. Zaman çok kısıtlı ve pandemi sürecindeyiz denerek teklifimiz kabul edilmedi. Mimarlar Odası olarak ücret talep etmeden biz hazırlayalım dedik ve kabul edildi. Tüm tecrübemizle Malatyamıza hizmet amacıyla hiçbir ücret talep etmeden çok özel bir proje hazırlamak için kollarımızı sıvadık. Yaklaşık 2 aylık bir çalışma sonucunda avan projemiz hazırlandı. Büyükşehir Belediyesinde bir sunum gerçekleştirdik. Projemiz çok beğenildi ve değerlendirileceği söylendi.  Ancak sonradan öğrendikki  yıllardır bu projeler adrese teslim şeklinde tek elden çıkıyormuş. Ankarada bulunan KAYHAN MÜHENDİSLİK firmasına pazarlık usulü (21F ile Şire Pazarı ve Buğday Pazarı projesi verildi. Ve bunun gibi onlarca projenin aynı firmaya verildiğini öğrendik.  Peki neden Malatyamızda çok deneyimli onlarca mimarlık ofisi varken Ankaradaki aynı firmaya veriliyor bu işler? Kent yapısı oluşturulurken en ağır yükü taşıyan yereldeki mimar meslektaşlarımıza neden güvenmiyor Belediyelerimiz? Ve işte aynı anlayıştan dolayı kentimizin gelişimi diğer illere göre daha yavaş ilerliyor neyazıkki 

 

Böylesi zorlu bir dönemde kentimizin ihtiyacı olan en önemli şey birliktir. Hatalar ve yanlışlar karşısında korkmadan herkesin sorumluluğunu yerine getirip konuşabildiği ve aynı masa etrafında toplanıp ortak akılla hareket edebildiği takdirde kazanacağımıza olan inancım tamdır. Bu bağlamda 2021 yılında bu birliğin sağlanarak Malatyamıza yeni bir silüet kazandıracak projelerin hayata geçirilmesi temennisinde bulunuyorum.  

 

                                                                                       YUNUS EMRE FİDANEL 

                                                                           MALATYA MİMARLAR ODASI BAŞKANI